EMDR & Travmatik Anılar

 

Rahatsız edici anılar, kabuslar ve geçmişe dönüşlerle mücadele ediyor musunuz?

Olanlardan utanıyor ve suçlu olup olmadığınızı merak ediyor musunuz?

Yalnız olmaktan korkuyor ama aynı zamanda başkalarına güvenmeyi zor buluyor musunuz?

Depresyon, anksiyete ve/veya panik ataklarla mücadele ediyor musunuz?

Öfkeli, asabi misiniz ve öfke patlamalarını kontrol edemiyor musunuz?

Uzun zaman önce sona erdiğini düşündüğünüz bir şeyle ilgili anılar veya duyumlar tarafından aniden bunaldınız mı?

Yaşadıklarınızın travmatik olup olmadığından emin olmasanız da o olaylarla baş etmekte zorlanıyor musunuz?

Geçmişten şifa bulabilmeyi ve hayatınızda ilerlemeyi ister miydiniz?

 

 

Travmalar bizi nasıl etkiler?

Travmatik bir olay yaşadığımızda bu olayı beynimizin “amigdala” dediğimiz bölgesi algılar sonra yavaş yavaş işler ve “hipokampus” dediğimiz yerinde arşive kaldırır. O olayı geçmişte olmuş bitmiş tatsız bir anı gibi hatırlarız sadece. Ve biz istemeden zihnimize gelmez, sadece bir vesileyle bahsetmek istediğimizde arşivden alır, bakar, konuşur sonra yerine kaldırırız arşive ve orada öylece kalır. Bu süreç çoğunlukla böyle işler. Fakat bazı zamanlar vardır ki travmatik olay bizi o kadar derinden etkiler, o kadar savunmasız bir anımızda olur ya da öylesine bir yaşımızda bizi vurur ki, beynimiz bu olayı bir türlü işleyip arşive kaldıramaz. Hep masanın üstünde durur o travma ve her “şimdi”nin içinde sürekli doğrudan (yukarıda bahsettiklerimiz) ya da dolaylı olarak (sosyal fobi, bir türlü geçmeyen depresyon, sebepsiz yere sürekli mutsuz hissetmek, temizlik takıntısı… gibi) bizi rahatsız edip durur.

Rahatsız edici olaylar genellikle bizimle kalır. Bir an, zamanda donabilir; görüntüler, sesler, kokular ve duygular sanki şu anda oluyormuş gibi hissedebilir, sanki tehdit gerçekten hiç bitmemiş gibi. Bu hatıraların kalıcı bir olumsuz etkisi vardır ve dünyayı nasıl gördüğünüzü ve başkalarıyla nasıl ilişki kurduğunuzu etkileyebilir. Ayrıca şu an meşgul olma, güvene dayalı ilişkileri sürdürme, işyerine konsantre olma ve kişisel bakım da dahil olmak üzere günlük görevleri yerine getirme becerinizi kesintiye uğratabilirler.

Travmanın bunaltısı altında eziliyor olsanız bile, yaşadıklarınızın içinde yalnız değilsiniz. Birçok insan hayatlarının bir noktasında travmatik bir olay yaşar, bazen yıllar hatta on yıllar sonra bile farkına varmaz. Travmatik bir deneyimi, yüksek stresli bir dönem, bir ilişkide çatışma veya olanlarla ilişkili belirli bir koku gibi bir şey tüm bu korku ve acı duygularını tetikleyene kadar unutmak veya gömmek mümkündür.

Travma, araba kazası, saldırı, invaziv cerrahi, doğal afet veya sevilen birinin veya evcil hayvanın ölümü gibi yaşamı tehdit eden veya derinden rahatsız edici olaylardan kaynaklanabilir. Bazen insanlar devam eden istismar, ihmal veya şiddete maruz kalırlar. Ayrıca, zorbalık, iş kaybı, sosyal grubunuzdaki çatışmalar veya bir ilişkinin sona ermesi gibi "daha küçük" veya daha yaygın durumların da refahınızı derinden etkileyebileceğini belirtmek önemlidir. Neyse ki, ne olduysa ve bu sizi nasıl etkiliyorsa etkilesin, EMDR terapisi size yardımcı olabilir.

İşte EMDR tam da bu noktada devreye girer. Beynin çeşitli sebeplerle işleyemediği bu rahatsız edici anılar, deneyimli bir terapist eşliğinde çift yönlü uyarım verilerek işlenir. Birkaç seans hatta bazen bir seansta bile oldukça iyi mesafe kat edilir.

EMDR nasıl çalışır?

Biz insanlar, rahatsız edici olayları ve duyguları işlemek için doğuştan gelen bir kapasiteye sahibizdir. Çoğu durumda, beyin zaman içinde acı veren bilgileri yeniden işler ve böylece normal bellek sistemimizde depolanır. Optimal koşullarda, kişi gereksiz yere strese girmeden anılara erişebilir. Bununla birlikte, beynin bunaldığı ve normal problem çözme süreçlerinin bu istenen sonuca ulaşamadığı durumlar vardır. Sorunlar zihnimizde "donmuş" gibi görünür ve olayla ilişkili acı verici görüntüler, düşünceler ve duygular, genellikle bilinçli farkındalık dışında, sinir sisteminde "kilitlenmiş" gibi görünür. Bu anılar daha sonra dünyadaki duygusal ve kişilerarası işlevsellik üzerinde kalıcı bir olumsuz etkiye sahiptir.

EMDR, acı verici ve olumsuz anıların kilidini açmaya yardımcı olur, eski bilgileri daha etkili bir şekilde yeniden işlemeyi sağlar. Beynin göz hareketleri ve ses yoluyla iki taraflı uyarılmasının kullanılması, normal yeniden işlemenin yeniden başlatılmasına izin verir, böylece görüntüler, sesler, düşünceler ve duyguların travmatik etkileri ortadan kaybolur.

EMDR Nedir?

EMDR, Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme adı verilen terapötik bir tekniğin kısaltmasıdır. Çeşitli tedavi modalitelerinden öğeler içerir ve birçok duygusal sıkıntı türü için oldukça etkili bir tedavi olduğu bilinmektedir.

EMDR, travma semptomlarını ve keder, bağımlılık ve yeme bozuklukları gibi diğer duygusal durumları iyileştirmek için kullanılır. Kapsamlı bilimsel araştırma çalışmaları, EMDR'nin Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun iyileşmesi için en etkili tedavi olduğunu göstermiştir.

Neden EMDR Terapisi?

EMDR, bildiklerinizi hissettiklerinizle birleştirmeye yardımcı olur. Bu, beynin geçmiş deneyimleri işlemesine ve iyileşmeye başlamasına izin verir. EMDR, beynin bilgiyi nasıl işlediği üzerinde olumlu etkilere sahiptir. İnsanların işleri akışına bırakmasına yardımcı olur. Bir EMDR seansının ardından, artık travmayı yeniden yaşamadığınızı görebilirsiniz. Olayın olduğunu hala hatırlayabilirken, olay sizi daha uzun süre üzmez,güzel bir yaşam sürmeye başlarsınız.

Bazı sorularınız ve endişeleriniz için aşağıdaki cevaplar yardımcı olabilir, daha fazlası için iletişime geçin:

EMDR seansı nasıldır?

EMDR terapisi sırasında, aynı anda bir dizi ikili uyarıya (göz hareketleri, el vuruşları veya tonlar) odaklanırken rahatsız edici bir hafıza, tetikleyici veya belirli bir sorunla ilgileneceksiniz. Her setten sonra ortaya çıkan çağrışımları (resimler, düşünceler, duygular, beden duyumları vb.) travma terapistinizle paylaşacaksınız. Hafıza daha az rahatsız edici hale gelene ve kim olduğunuzla ilgili olumlu düşünce ve inançlarla ilişkilendirilene kadar ikili stimülasyon setleri yapmaya devam edeceksiniz.

Bu hipnoz gibi bir şey mi?

Hayır. Bir EMDR terapi seansı sırasında tamamen uyanık ve tetikte olacaksınız. Bununla birlikte, hipnoz gibi, EMDR de bilinçaltı zihinle çalışıyor gibi görünüyor ve bastırılmış düşünce ve duyguları bilince getirmeye yardımcı oluyor.

EMDR ne kadar sürer?

Tipik bir EMDR seansı 45-55 dakika sürer. İhtiyaç duyulan travma terapisi seanslarının miktarı, spesifik soruna ve yaşadığınız travmanın boyutuna göre belirlenir.

Kendi başıma aşamaz mıyım?

Travmanın en kötü yanlarından biri onunla bir başınıza kaldığınızı hissetmektir. Travma terapistiniz, bu yalnızlık duygusunu “geri çevirmeye” ve desteklenmiş, onaylanmış ve anlaşılmış hissetmenize yardımcı olabilir. Ve travmayı tamamen kendi başınıza çözmek çok zordur. Yardım istemekte yanlış bir şey yok. Terapistiniz ile güzel, empatik ve kapsayıcı bir işbirliğine girebildiğinizde rahatlıkla sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

TOP