Farkındalık (Mindfulness)

Zihinle ilgili örnekler verirken onu bazen bilgisayara benzeterek anlatırım, örnekler her zaman daha iyi anlaşılmayı sağlar, evet. Bu yazıyı yazarken de zihnimizin farkındalık ihtiyacını arka planda bir çok program çalıştıran bilgisayarın kasması konusuna getirecek ve oradan devam edecektim. "Diğer programları kapatırsak beyin daha odaklı çalışır." diyecektim. Ama bir saniye, zihnimiz bir bilgisayara göre çok daha güçlü. Bu bir açıdan iyi ama bir açıdan da kötü: aynı anda bir sürü derdi, sıkıntıyı, endişeyi de bir arada çalıştırır. Bilgisayar örneği yeterli olmayacak öyleyse. Ve bu örneğe odaklanırken yazının içeriğinden kopmaya başlıyor zihnim. Tam bu aşamada zihnimin dağılmaya başladığını fark edip, derin bir nefes alıp konuya dönüyorum.

Farkındalık işte bu, dağılmayı engellemek değil, onu fark edip, “şimdi ve burada”ya geri gelmek.

Sadece dikkat dağılmasını da değil, sorun yaratan durumlarla çalışırken bize yük olan bir yığın anı ve geleceğe dair kaygıları (en basitinden “bu bunaltı hiç bitmeyecek” düşüncesi) da bir kenarda tutup “şimdi”yle çalışmaya başlamayı sağlar. Geçmiş gitti ve gelmeyecek, gelecekse henüz gelmedi. Geçmişe üzülmek ve geleceğe ümitsiz ya da endişeli bakmak tamamen insani bir durum; ama birşeyleri çözmek için sadece şimdiye sahibiz, değil mi? Terapiye başlayan kişilerin bir çoğu seans odasında yeterince odaklanmış olabilseler bile odadan çıkıp gündelik hayatın içine karıştıklarında yine geçmiş ve gelecek arasında dolaşıp durur ve sorunlar devam eder. Zaman geçip gider ve yol kat edilemez. İşte farkındalık sağlandığı zaman, geçmiş de gelecek de yerinde durur ama biz şimdinin içinde kalarak sorunlarla rahatça baş edebilir ve gayet güzel yol alırız.

Şimdi burada durup kısa bir egzersiz yapalım beraber:

Rahat bir şekilde oturun. Üstteki kısmı okurken neler neler geçti kafanızdan? Zihninize bakın ve fark edin bunları. Şimdi o düşünceler, duygular, hisler zihninizde dururken etraftan gelen üç farklı sese odaklanın, ne eksik ne fazla, sadece üç ses. Bu üç sesi seçince yavaş yavaş 1’den 5’e kadar sayın. Şimdi bu seslerden sadece ikisine odaklanın, yine yavaş yavaş 5’e kadar sayın. Şimdi tek sese odaklanın ve 10’a kadar sayın. Şimdi egzersizi bitirin.

Zihninizi “şimdi”ye çektiniz, tebrikler!

 

Bu oldukça kısa ve basit bir farkındalık egzersizi, terapistinizle onun size önerdiği şekilde daha detaylı ama yapması yine bu kadar kolay birçok egzersiz çalışabilirsiniz, yapmaya devam ettikçe bunun ne kadar faydalı olduğuna şaşıracaksınız.

İşte bazı örnekler:

Oturma, yürüme, ayakta durma ve hareket etme meditasyonu (yatarak da mümkündür, ancak genellikle uykuya neden olur)

Günlük hayata eklediğimiz kısa molalar

Meditasyon pratiğini yoga veya spor gibi diğer aktivitelerle birleştirmek

Farkındalık Egzersizlerinin Faydaları:

Öncelikle, şunu bir hep aklımızda tutmalıyız: Tabii ki farkındalık egzersizlerini bir şekilde bize faydası olsun diye yaparız ama egzersizi yaptığımız sırada bu faydaya dahi odaklanmayız, sadece ve sadece ve sadece egzersizin kendisine odaklanırız.

 

Dikkatli olduğumuzda, stresi azaltır, performansı artırır, kendi zihnimizi gözlemleyerek içgörü ve farkındalık kazanır ve başkalarının iyiliğine dikkatimizi artırırız.

Farkındalık meditasyonu, yaşamlarımızda eleştiriyi askıya alabileceğimiz ve zihnin işleyişiyle ilgili doğal merakımızı açığa çıkarabileceğimiz, deneyimimize kendimize ve başkalarına karşı sıcaklık ve nezaketle yaklaşabileceğimiz bir zaman verir.

Şimdi o son odaklandığınız sese tekrar odaklanın, ve “an”da kalın.

TOP