Yas Danışmanlığı ve Yas Terapisi

“Hala çıkıp şu kapıdan gelecekmiş gibi geliyor.”

“Rüyamda sık sık onu görüyorum, sanki hiç ölmemiş gibi hissediyorum, uyanınca hepsi rüyaymış diyorum, üzüntüm iyice artıyor.”

“Ne bir şey yiyebiliyorum, ne de canım bir şey istiyor. O gidince hayatın hiçbir anlamı kalmadı.”

“İlk zamanlar hiçbir şey hissetmedim, şimdi ise acıdan kurtulamıyorum.”

“Bu acı bitecek mi, ya da bitmeli mi bilmiyorum, bu acıyı aşmayı ihanet gibi görüyorum.”

“Bana bunu neden yaptı, hiç mi düşünmedi bu kadar üzüleceğimi?..”

 

Diğer deneyimlerden çok daha fazla olarak, kayıp kişisel bir süreçtir. Hiçbir zaman tamamıyla tahmin edilebilir değildir. Başkalarının deneyimleriyle karşılaştırmak yardımcı olsa da ancak sadece bir yol gösterici olabilir, çoğu zaman da yeterince işe yaramaz.

 

Unutmayın, vefat eden kişinin yüreğinizdeki yeri size özeldi ve bu anlamda yas süreciniz de tamamen size özel olacak.

 

Yasla ilgili akılda tutulması gereken en önemli şey, kendinize karşı merhametli davranmak ve kendinizi veya deneyiminizi yargılamaktan kaçınmaktır.

 

Uyuşukluk ve Suçluluk

 

Gerçekten hiçbir şey hissetmediğinizi mi düşünüyorsunuz? Uyuşukluk, yas tutmaya karşı başka bir yaygın duygusal tepkidir. Uyuşmuş hissetmek kısa vadede iyi olabilir, ancak sonunda ortaya çıktıklarında duygularınızı engellemeyin.

 

Ya artık ağlayamazsan? Kendi ağlama yeteneğinizi başkalarıyla karşılaştırırsanız, bu suçluluk uyandırabilir. Yine, yas kişiseldir. Ağlamıyor olmanız duygusal olarak etkilenmediğiniz anlamına gelmez. Gün içinde sizi güldüren bir durumda kahkaha patlatmanız da yas tutmadığınız, üzülmediğiniz anlamına gelmez.

 

Suçluluktan bahsetmişken, bu, kederin başka bir yaygın yan etkisidir. Hala hayatta olduğun için suçluluk duyabilirsin, hatta sevdiğin için yaptığın ve yapmadığın şeyler için o kadar çok pişmanlık duyabilirsin ki, kendinle yüzleşemezsin.

 

Yalnızlık ve Kayıp

 

Yasın tetikleyebileceği şeyler hakkında daha az konuşulanlardan biri yalnızlıktır. Açıkçası, bir partneri, kardeşi veya çocuğu kaybetmek hayatınızda büyük bir boşluk bırakabilir. Başkalarıyla bağlantı kuramayacağınız hissine kapılabilir veya bir zamanlar sahip olduğunuz sosyal hayata ilgisiz hissedebilirsiniz. Hayatın kıymeti konusundaki yeni anlayışınızla, diğerleri aniden sığ görünebilir, bir zamanlar değer verdiğiniz arkadaşlıklar anlamsız görünebilir.

Yalnızlık, hızla önemli bir depresyona dönüşebileceğinden, tanımak ve yönetmek önemlidir. Dünyayı keder süzgecinden gördüğünüzü unutmayın ve insanları kendinizden uzaklaştırmak yerine, onlara biraz zaman ayırdığınızı söyleyin.

 

Yasın Fiziksel Tepkileri

 

Yasın fiziksel belirtileri şunları içerebilir:

 

yorgunluk

vücutta gerginlik

kas ağrıları ve ağrıları

mide rahatsızlığı ve/veya kilo kaybı

yeme düzenlerinde değişiklikler (yetersiz veya aşırı yeme)

genel enerji eksikliği

uykusuzluk veya rahatsız uyku

bulutlu düşünme ve konsantre olma sorunları.

 

Evet, doktorunuz uyku veya anksiyete gibi durumlar için ilaç sağlayabilir. Ancak akıllıca kullanın, çünkü 'sağlıksız keder' denen bir şey var. Bu, sevilen birinin hayatınızdaki yerinin sağlıksız bir şeyle doldurulduğu duruma atıfta bulunur; bu, ilaca bağlı bir sis içinde yaşamayı (ayrıca aşırı yeme, aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu kullanımı veya aşırı derecede cinsellik yaşama) içerebilir.

 

Yas duygularınızın işlenmesi gerekir, kaçınılması değil.

 

Kaygı ve Yas

 

Sevilen birini kaybetmek, kendi ölümünüzle ilgili korku veya daha önce onsuz yaşamayı düşünmediğiniz diğer sevdiklerinizi kaybetmek de dahil olmak üzere her türlü gizli korkunun artmasına neden olabilir. Hayatınızın amacının ne olduğunu sorgulamak veya günlerinizle ne yaptığınız konusunda çok depresif ve şaşkın hissetmek bile anormal değil.

 

Kaygı ve endişe, yasla mücadele edenler için ortak duygulardır ve çaresiz hissetmek de doğal bir tepkidir. Bu, genellikle bağımsız veya kendine güvenen kişilerde özellikle fark edilebilir.

 

 

 

Yas ve Öfke Tsunamisi

 

Yas sadece gözyaşı getirmez- öfke de getirebilir. Büyük öfke dalgaları. Bu, anlaşılması zor şeyleri işlemenin normal bir yoludur. Her türlü çılgınca öfke hissedebilirsiniz – ölen kişiye kızgın, Tanrı'ya kızgın, doktorlara kızgın, hatta bir şekilde vefat eden kişinin ölümünü "durdurmadığınız" için kendinize bile kızgın olabilirsiniz.

 

Hissetmiyormuş gibi yapmak yerine öfkenizi keşfedin. Günlük tutmak yardımcı olabilir, bazı insanlar, yastıkları yumruklamak veya uzun bir koşuya çıkmak veya bir kum torbasıyla çalışmak gibi fiziksel olarak enerjiyi atmak gibi şeylerden rahatlama hissederler. Kimileri sanat terapisi çalışmalarını rahatlatıcı bulur. Yardımcı olacak bir yol bulana kadar farklı şeyler denemeye devam edin ve öfkenizi de diğer duygular gibi deneyimli bir terapist ile çalışın.

 

Yas tutarken öfkenizi yönetmek bu kadar önemli mi? Evet. Aksi takdirde, bunu sevdiklerinize ve şu anda sevgisine ve desteğine ihtiyaç duyduğunuz kişilere yansıtabilirsiniz.

 

Yas danışmanlığı – buna ihtiyacınız var mı?

 

Yas danışmanlığı, çok etkilendiğinizden emin olmasanız bile (unutmayın, duygusal uyuşukluk yaygındır), sevilen birini kaybeden herkese yardımcı olabilecek çok gelişmiş bir alandır.

 

Zaten harika bir destek çevreniz var mı? Bu harika. Destek böyle zamanlarda her şeydir. Ancak ara sıra kendinize şu soruları sorun:

 

 • Semptomlarım çok uzun süredir devam ediyor ve kötüleşiyor gibi mi görünüyor, iyileşmiyor mu?
 • Yas tutmam hayatımı baş edemeyeceğim şekilde etkiliyor mu? İşim çok mu zorlaştı, sosyal hayatımı bıraktım mı?
 • Nasıl hissettiğimi yargılanmadan çevremle paylaşabilir miyim?
 • İyileşmeyen bir endişe veya depresyon yaşıyor olmam mümkün mü?

 

Sadece önemli bir zaman geçti diye yas danışmanlığına katılmak için “çok geç” olduğunu düşünmeyin. Başlarda oldukça fazla destek görmüş olabilirsiniz ve iyi olacağınızı düşünmüş olabilirsiniz, ancak elbette insanlar yavaş yavaş kendi hayatlarına dönüncebu destek ortadan kalkar. Veya duygularınızı uzun süre bastırmayı başarmış olabilirsiniz. Bazı insanlar, bir kaybın üzerlerindeki etkisini nihayet fark ettikleri gerçeğinden yıllar sonraya kadar yas danışmanlığına katılmazlar. Unutmayın, hiçbir zaman yardım almak için geç değil.

 

Özetle,

Sevilen birini kaybetmenin tetiklediği sorunlarla yüzleşmek oldukça uzun bir yolculuk olabilir. Kaybın diğer eski endişeleri tetiklediğini görebilirsiniz. Ancak danışmanlık veya psikoterapi ile kendinizi duygusal, psikolojik ve ruhsal olarak belki de kayıptan önce olduğunuzdan daha iyi bir yerde bulabilirsiniz.

 

Şunları yapmayın:

 • Herşeyin üstesinden bir anda gelmeye çalışmayın, kolay ve aşılabilir hedefler belirleyin
 • Değiştiremeyeceğiniz şeylere odaklanmayın, enerjinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak şeylere yönlendirin
 • Acınız konusunda yalnız olduğunuzu düşünmeyin, bir çok insan kayıptan sonra yas yaşar ve bu konuda terapi almak iyi gelir
 • Rahatlamak için alkol, sigara, madde, kumar gibi şeylere yönelmeyin, bu uzun vadede durumu daha da kötü yapmaktan başka bir işe yaramaz.

Şunları yapın:

 • Arkadaş, aile üyesi veya bir terapist ile duygularınızı konuşmaya çalışın
 • Uyku sorunu çok sık yaşanır, uyku için geçici olarak ilaç kullanabilirsiniz
 • Rahatlatıcı şeyler dinleyin
 • Yardım alın

 

TOP